Kurumsal / Öne Çıkanlar
25 Yıllık Sektör Tecrübesi Ülker Mühendislik kurulduğu yıldan bu yana aralıksız olarak yapı, deprem, çevre, altyapı ve müşavirlik hizmetleri vermeye devam etmektedir. Bu süre zarfı içerisinde altın madeni yapılarından (Azerbaycan Hükümeti, Gedebey Altın İşleme Madeni Projesi) deniz mahmuz yapılarına kadar (İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kumburnu Mahmuz Projelendirmesi) geniş bir yelpazede proje tamamlama fırsatı bulmuş olan firmamız, kazandığı bilgi ve tecrübe ile farklı yapıların projelendirmesi için gerekli organizasyonu kısa sürede tamamlayabilmektedir.
Uluslararası Çalışma ve İşbirliği Yeteneği Kurulduğu günden beri gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde çok uluslu ortaklıklarla iş yapmakta olan firmamız, bu sayede farklı ortamlarda, farklı kültür unsurları altında çalışma tecrübesi sahibi olmuştur. Yurdışında ortaksız olarak yapılan projeler arasında El-Haram (Kutsal Kabe Cami) genişletme projesi (Suudi Arabistan), 30+ katlı Swissotel projesi (Gürcistan, Batum), 30+ katlı Rmeil Hotel projesi (Lübnan, Beyrut); Yurtiçinde uluslararası konsorsiyumlar ile yapılan projeler arasında ise ISMEP CB1.3D ve ISMEP CB1.2A projeleri (Ulker – Rutherford & Chekene, A.B.D ortaklığı), Lüleburgaz atıksu arıtma tesisi projesi (Ülker – Niras, Danimarka – JBBarry, İrlanda ortaklığı), Gerçekleşmemiş olan İstanbul Atatürk Havalimanı Projesi (Ülker – DMJM ortaklığı), Beyrut atıksu arıtma tesisi projesi (Ülker – OTV, Fransa ortaklığı); Uluslararası Müşavirler ile yapılan çalışmalar arasında İstanbul Optimum AVM projesi (GCC, İngiltere), Büyük Efes – Ankara Grand ve Ankara Stad Otelleri güçlendirme ve renovasyon projesi (Turner – Proge, A.B.D) sayılabilir. Bunun yanı sıra Ülker Mühendislik, A.B.D California Eyaletinin sayılı mühendislik firmalarından olan Rutherford & Chekene ile proje ortaklığı sürecindedir. Bu ortaklıkta firmamız, R&C denetiminde A.B.D.’deki yatırımlar için mühendislik hizmeti sunmaktadır.
Yenilikçi Çözüm Üretme Ülker Mühendislik, yenilikçi analiz yöntemi uygulama ve ürün kullanma anlamında Türkiye’de öncü firmalar arasındadır. 2002 yılında Emekli Sandığı’na ait otellerin özelleştirilmesi kapsamında Büyük Efes, Ankara Grand ve Ankara Stad otellerinde doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi profesyonel olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi deprem yalıtım güçlendirme projesi (seismic isolation), Boğaziçi Kare Blok burkulması önlenmiş çapraz güçlendirme projesi (BRBF), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Küçükçekmece Nükleer Reaktörü, doğrusal olmayan zemin yapı etkileşimi ve gene doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi ile Deprem güçlendirme projesi (nonlinear dynamic SSI ve NTHA), Med Nautilus Veri depolama merkezi elektronik aksamın depremden korunması için kat izolasyonu (floor isolation) ile sayısız FRP uygulaması firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.
Hızlı Çözüm Üretme İnşaat ile paralel proje üretme (fast track) ile çok kısa sürede proje üretme konusunda firmamız geniş bir tecrübeye sahiptir. 2008 İstanbul İl Özel İdaresi – Proje Koordinasyon Birimi’ne (İPKB) karşı yapılan ISMEP CB1.2/A projesi kapsamında 40 adet kamu binasının uygulamaya esas güçlendirme hesap, çizim ve maliyet hesapları 4 ayda tamamlanmıştır. Gene ISMEP CB1.3D projesinde 72 bina’ya (130 blok) ait projeler 8 ayda tamamlanmıştır. bunun yanı sıra İzmir Swissotel yenileme projesi kapsamında proje üretimi inşaat işi ile paralel yürütülmüştür. İnşaat – proje paralel yürütülmesi Eureko Sigorta Genel Müdürlük binasında da gerçekleştirilmiştir. T. Garanti bankasının tüm Türkiye’ye yayılan 300’ü aşkın şube ve hizmet binalarının deprem güvenliği değerlendirme hesapları 7 aydan kısa bir süre içeririnde tamamlanmıştır. Son olarak El-Haram (Kutsal Kabe Cami) genişletme projesinde, işverenin istekleri doğrultusunda, 120.000 metrekare kapalı alan için yapılan tüm çalışmalar 1.5 ayda tamamlanmıştır.
BIM Çalışma Yeteneği Ülker mühendislik tüm bunların yanı sıra BIM çalışma alternatifi ile sorunsuz çok-disiplinli (mimari – statik – elektrik – mekanik – imalat) ortam sunabilmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devleri’nde yüklendiğimiz projelerde kullandığımız BIM çalışma ortamı ile firmamız farklı disiplinlerle olan veri paylaşımının daha az hata ile yapılmasının faydalarını çözümlerine yansıtabilmektedir.